"> بررسی نحوه همکاری شرکت های ایرانی با بنگاه های کوچک و متوسط خارجی SME در شرایط تحریم - کیش اینوکس

بررسی نحوه همکاری شرکت های ایرانی با بنگاه های کوچک و متوسط خارجی SME در شرایط تحریم

در این نشست مروری بر چگونگی همکاری بین شرکت‌های کوچک و متوسط ایرانی و غیر ایرانی در شرایط تحریم صورت گرفت و به ضرورت ایجاد معاونت دیپلماسی اقتصادی در وزارت امور خارجه در راستای اقدامات انجام گرفته در زمینه حضور و فعالیت یا گسترش ارتباط SMEهای فاقد تبادلات مالی با ایالات متحده اشاره گردید.

در بخش دیگری از این نشست گزارشی درباره وضعیت SMEها در اروپا و نقش و مکانیسم اتحادیه اروپا  در ایجاد ارتباط بین SMEهای داخلی و خارجی ارائه شد. در ادامه برخی موانع موجود در مسیر توسعه SMEها در ایران و تعدد مراجع تصمیم‌گیرنده مورد بررسی قرار گرفت و به اقدامات مثبتی نظیر عضویت اتاق ایران در شبکه کسب و کار اتحادیه اروپا) EEN  (اشاره شد.

در این نشست با استناد به بندهای حمایتی کمیسیون اروپا و کمیسیون برجام تصریح شد که حمایت روشن و موثر از کنشگران در بخش‌های اقتصادی که با ایران رابطه تجاری دارند به خصوص “شرکت‌های کوچک و متوسط” که ستون فقرات بسیاری از اقتصادها محسوب می‌شوند از اهمیت و اولویت بسیاری برخوردار است و به منظور دستیابی به این هدف ضرورت شناخت دپارتمان‌های مرتبط در اتحادیه اروپا، شناسایی کامل مقررات، راهبردها و سیاست‌های اتحادیه، ضرورت هماهنگی و مذاکرات فنی با دپارتمان‌های تخصصی و اهمیت تصویب موضوعات مورد توافق در بدنه قانون‌گذاری اتحادیه اروپا از جمله اقداماتی است که باید در دستور کار قرار گیرد.

چالش‌های موجود SMEها از دیگر مطالب مورد بحث در این نشست بود و به مواردی از قبیل عدم یکپارچگی در حوزه SMEها، عدم وجود ظرفیت‌های لازم SMEها در جهت تعامل با بازارهای بین‌المللی، عدم شناسایی توانمندی کشور بر اساس موضوعات اولویت‌دار در زمینه SMEها و عدم هماهنگی با ارگان‌های داخلی اشاره شد . همچنین به امکان بازگشت شرکتهای بزرگ اروپایی در قالب SME در راستای حفظ بازار ایران اشاره شد.

موضوع بعدی این نشست به نتایج پژوهش‌ها در زمینه بین‌المللی کردن SMEها و بیان چالش‌های موجود و ضرورت ایجاد انسجام ملی در حاکمیت و در پیش گرفتن یک استراتژی واحد در این زمینه بود.

در بخش دوم این نشست کارگاهی با محوریت موضوع تامین مالی از طریق بازار سرمایه، آشنایی با بازار سرمایه و ابزارهای قابل معامله در بورس و فرابورس، ساز و کار تامین مالی از طریق بورس و فرابورس، حلقه‌های تامین مالی نوآورانه در بازار سرمایه، مراحل شکل‌گیری یک کسب و کار از زمان پیدایش تا بلوغ، ساز و کارهای معاملاتی، مدیریت ابزارهای نوین مالی، روند تسهیل شرایط پذیرش شرکت‌ها در فرابورس ایران، بازارهای مختلف فرابورس و شرایط کلی ورود به آنها و نقش SPV برگزار شد.

 


دبیرخانه دائمی KishINVEX : شرکت بهاران تدبیر کیش
وبسایت: baharantadbir.com
ایمیل: info@kishinvex.com
نشانی: تهران، میدان آرژانتین، بلوار بیهقی، خیابان چهاردهم شرقی، پلاک 17، طبقه دوم
تلفکس: 88179790
دفتر کیش: جزیره کیش، خیابان خیام، مجتمع سارینا 1، طبقه دوم، واحد 203