"> نقش بازار سرمایه در حوزه تامین مالی طرح ها و پروژه ها - کیش اینوکس

نقش بازار سرمایه در حوزه تامین مالی طرح ها و پروژه ها

در این نشست آخرین مطالعات و دستاوردها در زمینه “تامین مالی و سرمایه” به تفصیل مورد بحث قرار گرفت و تامین مالی جمعی به عنوان یکی از 10 ابزار متحول کننده جهان معرفی شد.

در این نشست مزایا و معایب تامین مالی جمعی مورد بررسی و به موضوع SMEها و روش‌های تامین مالی برای این شرکت‌ها پرداخته شد. همچنین محدودیت‌های SME ها در روش‌های تامین مالی (به دلیل شرایط ذاتی آنها و ضرورت چابکی مدل تامین مالی این شرکت ها جهت بهره برداری لازم) مورد بحث قرار گرفت.

در این نشست تخصصی به نمونه‌های موفق و غیر موفق استفاده از روش تامین مالی جمعی، ایرادات ورود سازمان بورس به تامین مالی برای SMEها، تدوین ساختار برای تامین مالی جمعی، ضرورت نقش نظارتی سازمان بورس و اوراق بهادار و ورود اتاق های بازرگانی و نهادهای مرتبط در این موضوع پرداخته شد.

در بخش دیگری از این نشست به رتبه 15 ایران در زمینه تولید گازهای گلخانه‌ای در جهان و رشد چشمگیر سرانه مصرف انرژی و رقابت با کشورهای توسعه یافته‌ای مثل آلمان و ژاپن اشاره شد. به گفته سخنرانان این نشست مقایسه این آمار با GDP کشورمان (رتبه 102 جهان) نشان دهنده ضعف مشهود در تبدیل انرژی به ارزش افزوده، ضعف در راهکارهای فن‌آوری و بنگاه‌داری و ضرورت بازنگری در سیاست‌های اقتصادی و تغییر استراتژی برای تعالی بنگاه‌های اقتصادی می باشد.

همچنین به مشکلات ساختاری مانع حضور شرکت‌های خارجی در ایران شامل افزایش فشار نقدینگی، ریسک بالای سرمایه‌گذاری، بوروکراسی اداری، عدم اجرای کامل قوانین در جهت حفظ سرمایه خارجی، پیچیدگی فرآیند برگزاری مناقصات دولتی، عدم انعطاف‌پذیری و شفافیت کافی در نظام بانکی، سودآوری کم بنگاه‌های کوچک و صنعتی داخلی، تداخل نهادهای مختلف در سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی، آسیب‌پذیر بودن شرکت‌های فعال در بخش انرژی، تغییرات پی‌در‌پی در ساختار مدیریتی و به تبع آن تغییر سیاست‌ها و رویه‌های حاکم نیز اشاره و تصریح شد که رفع موانع، بهبود مقررات و رشد مهارت‌ها از جمله مهم‌ترین اقداماتی است که باید در دستور کار قرار گیرد.


دبیرخانه دائمی KishINVEX : شرکت بهاران تدبیر کیش
وبسایت: baharantadbir.com
ایمیل: info@kishinvex.com
نشانی: تهران، میدان آرژانتین، بلوار بیهقی، خیابان چهاردهم شرقی، پلاک 17، طبقه دوم
تلفکس: 88179790
دفتر کیش: جزیره کیش، خیابان خیام، مجتمع سارینا 1، طبقه دوم، واحد 203