"> ایران دروازه فرصت‌ها؛ پیام اصلی سمینار لجستیك ایران - کیش اینوکس

ایران دروازه فرصت‌ها؛ پیام اصلی سمینار لجستیك ایران

سمینار بازار لجستیك ایران، فرصت‌ها و قواعد بازی با حضور شركت‌كنندگانی از شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی، فورواردرهای بین‌المللی، شرکت‌های لجستیك، شرکت‌های بزرگ تولیدكننده و صاحب تكنولوژی از سراسر اروپا در محل برگزاری نمایشگاه لجستیك حمل‌ونقل ۲۰۱۷ مونیخ برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، در این سمینار سركنسول ایران در مونیخ، نمایندگان كنسولگری ایران در مونیخ و هیات راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران كه در نمایشگاه مونیخ شركت كرده بود، حضور داشتند و این سمینار ۱۰ مه‌۲۰۱۷ برابر با ۲۰اردیبهشت ۹۶ به میزبانی و دعوت انجمن لجستیك آلمان در محل برگزاری نمایشگاه لجستیك حمل‌ونقل ۲۰۱۷ مونیخ برگزار شد.

هدف از برگزاری این سمینار آشنا كردن تجار و شرکت‌های اروپایی به‌ویژه شرکت‌های آلمانی برای چگونگی ورود به بازار ایران، زمینه‌های موفقیت در بازار ایران و نیز حمل‌ونقل ریلی از اروپا به ایران و برعكس بود. مهندس حسین عاشوری، عضو هیات‌مدیره و رئیس كمیته ترانزیت راه‌آهن جمهوری اسلامی یران به‌عنوان سخنران اصلی این سمینار دعوت شده بود كه كریدورهای بین‌المللی عبوری ایران و نیز بازار لجستیك ایران را تشریح كردند.

در این سمینار ابتدا «سیون –بوریس برونر»، مدیرعامل شركت REF Group، به ارائه گزارشی از فرصت‌های موجود در بازار ایران، شرایط مهیا شده برای تجارت با ایران در دوران پسابرجام، بازار لجستیك و نیز صنعت لجستیك ایران پرداخت و اشاره كرد كه بحث‌های این سمینار حول محورهای زیر بنایی ریلی، ترخیص گمركی، ایران به‌عنوان كریدور حمل‌ونقلی و شبكه‌های توزیع در ایران خواهد بود.

سپس حسین عاشوری عضو هیات‌مدیره راه‌آهن با ارائه اطلاعات مختصری از وضعیت شبكه ریلی راه‌آهن ایران و برنامه‌های مورد نظر برای توسعه شبكه ریلی به تشریح كریدورهای بین‌المللی عبوری از ایران، مسیرهای حمل كالا از چین و كشورهای آسیای میانه به ایران سپس به اروپا و بر عكس پرداخت كه بسیار مورد توجه حضار قرار گرفت. همچنین در این سمینار پانلی با حضور نمایندگان شرکت‌های آلمانی كه در ایران كار می‌كنند همانند شركت زیمنس، شرکت‌های فورواردری و حمل‌ونقل بین‌المللی همانند شركت اتریشی panalpina و نیز شركت DB Cargo (شركت حمل بار ریلی راه‌آهن آلمان) برگزار شد كه به بحث و بررسی درخصوص فرصت‌های موجود در ایران، فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران، چالش‌های فرا روی حمل‌ونقل ریلی از آلمان به ایران و برعكس، نوع كالاهای ارسالی به ایران و اسناد لازم حمل به ایران پرداختند. در این پانل اعلام شد كه هم اكنون فرصت‌های خوبی برای ارسال تجهیزات و ماشین‌آلات از آلمان به‌ویژه برای محصولات ساخت آلمان به ایران وجود دارد كه در آینده با توجه به رشد اقتصادی ایران بیشتر حمل‌ونقل به ایران نیز رشد خواهد كرد و برای اینكه شرکت‌های آلمانی در ایران موفق شوند باید اقدام به پیدا كردن و برقراری روابط با شركای تجاری و دایر كردن دفترشان در ایران بكنند.

شرکت‌های آلمانی می‌توانند به انتقال تكنولوژی و نیز رفع بیكاری در ایران كمك كنند كه این امر با وجود نیروی جوان تحصیلكرده و با سواد ایرانی به راحتی انجام می‌گیرد و موفقیت حضور شرکت‌های آلمانی در ایران را بیشتر می‌كند. همچنین بحث‌های خوبی برای توسعه محصولات ریل محور به ایران و راه‌اندازی قطار از آلمان به ایران صورت گرفت. در این خصوص اعلام شد كه مساله اصلی انتخاب كریدور و مسیر درست است كه دارای زمان و نرخ رقابتی با سایر شقوق حمل‌ونقل به‌ویژه با كامیون و دریا برای مشتریان باشد ضمن اینكه زمان حمل حداكثر از ۱۳ یا ۱۴ روز نباید بیشتر باشد. راه‌آهن آلمان به‌دنبال راه‌اندازی قطار باری به ایران و نیز حمل كالا از چین به اروپا از طریق مسیر ایران و بر عكس است ولی باید در برگشت قطارها نیز از ایران به ‌سمت اروپا پر‌ باشند و محصولات صادراتی ایران یا ترانزیتی از طریق این قطار به اروپا حمل شود.

در انتهای سمینار باز به این نكته كه ایران دروازه فرصت‌ها است و چشم‌انداز روشنی برای ورود به بازار ایران، حمل‌ونقل از مسیر ایران و سرمایه‌گذاری در ایران وجود دارد، تاكید شد.انجمن لجستیك آلمان بزرگ‌ترین انجمن لجستیك در این كشور است كه در سال ۱۹۷۸ تاسیس شده و ماموریت آن ایجاد پایگاهی بی‌طرف برای شناساندن و ارتقای اهمیت لجستیك و زنجیره تامین در صنعت، علم و فضایی عمومی است. امروزه، انجمن لجستیك آلمان، بیش از ۱۱ هزار عضو دارد، از شرکت‌ها و افراد از دنیای صنعت، تجارت، خدمات و علم دارد كه فعالانه در تجارت لجستیك و تامین زنجیره مدیریت درگیر هستند و در واقع این انجمن عمدتا شبكه‌ای افتخاری از كارشناسان است كه هدف آنها حمایت از تبادل دانش و ایده‌ها در بین اعضا است.


دبیرخانه دائمی KishINVEX : شرکت بهاران تدبیر کیش
وبسایت: baharantadbir.com
ایمیل: info@kishinvex.com
نشانی: تهران، میدان آرژانتین، بلوار بیهقی، خیابان چهاردهم شرقی، پلاک 17، طبقه دوم
تلفکس: 88179790
دفتر کیش: جزیره کیش، خیابان خیام، مجتمع سارینا 1، طبقه دوم، واحد 203