"> در حاشیه کیش اینوکس 2017 صورت گرفت؛ امضای تفاهمنامه همکاری میان بورس کالای ایران و هند - کیش اینوکس

در حاشیه کیش اینوکس 2017 صورت گرفت؛ امضای تفاهمنامه همکاری میان بورس کالای ایران و هند

حامد سلطانی نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران در مراسم امضای تفاهمنامه با بورس کالایی و مشتقه ملی هند گفت: ایده همکاری مشترک با بورس کالایی هند ریشه در شکایاتی دارد که تجار بزرگ هندی از دریافت قیر بی کیفیت از بازار ایران را داشتند این در حالی است که قیر تولید شده در ایران به خصوص در دو شرکت نفت جی و پاسارگاد از بالاترین کیفیت در سطح جهانی برخوردار است.

تفاهمنامه همکاری میان بورس کالای ایران و بورس کالایی و مشتقه ملی هند در حاشیه کیش اینوکس 2017 به امضا رسید که دقایقی پیش برای نخستین یک هزار تن قیر تولیدی شرکت نفت جی از طریق وب سرویسی که مقدمه راه اندازی سکوی مشترک معاملاتی بین دو بورس است، مورد مبادله قرار گرفت .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) و به نقل از بورس کالا، این تفاهمنامه جهت تسهیل معاملات کالایی بین دو کشور از طریق سکوی مشترک معاملاتی بین بورس کالایی ایران و هند منعقد شد که امروز در مرحله نخست این تفاهمنامه، امکانی ایجاد شده است تا تجار دو کشور از طریق وب سرویسی به طور مستقیم قیمت های کشف شده قیر را بر روی تابلوی بورس های خود ببینند .

در همین راستا دقایقی پیش دو هزار تن قیر تولیدی شرکت نفت جی از طریق این وب سرویس در مقابل دیدگان معامله گران و تجار هندی قرار گرفت و در استقبال آنها یک هزار تن از محصول ایرانی توسط تجار هندی خریداری شد .

حامد سلطانی نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران در مراسم امضای تفاهمنامه با بورس کالایی و مشتقه ملی هند گفت: ایده همکاری مشترک با بورس کالایی هند ریشه در شکایاتی دارد که تجار بزرگ هندی از دریافت قیر بی کیفیت از بازار ایران را داشتند این در حالی است که قیر تولید شده در ایران به خصوص در دو شرکت نفت جی و پاسارگاد از بالاترین کیفیت در سطح جهانی برخوردار است .

وی افزود: در این راستا و در طول چند ماه گذشته مذاکراتی بین این دو بورس صورت گرفت و مقرر شد دو تیم نرم افزاری از بخش آی تی هر دو بورس، کارگروهی تشکیل دهند تا زیرساختهای لازم برای شکل گیری سکوی معاملاتی مشترک ایجاد شود .

سلطانی نژاد اظهار داشت: دستاورد این کارگروه به وجود آمدن وب سرویسی است که کالاهای هر دو بورس به صورت جداگانه روی صفحه وب برای هر دو بورس به نمایش درآورد .

مدیرعامل بورس کالای ایران گفت: به واسطه وجود این وب سرویس تاجران هندی و ایرانی می توانند به شکل مستقیم درفضایی که قیمت عادلانه تر کشف شده و کیفیت تضمین می گردد به تبادل کالایی بپردازند .

در ادامه این مراسم نیز راجش سینها، مدیرعامل بورس الکترونیک کالایی هند گفت: این تفاهمنامه آغاز راه ارتباط با بورس کالای ایران است و پس از عملیاتی شدن این وب سرویس، در مسیر راه اندازی کامل سکوی مشترک قدم برمی داریم .

وی افزود: هند واردات پر حجمی از قیر ایران را به خود اختصاص می دهد و از طرفی محصولات غذایی نظیر برنج نیز به ایران وارد می کند که امیدوارم به زودی بتوانیم عمده واردات و صادرات دو کشور را از طریق سکوی معاملات مشترک و با تضمین قیمت و کیفیت محصولات ازطریق دو بورس کالایی انجام دهیم .


دبیرخانه دائمی KishINVEX : شرکت بهاران تدبیر کیش
وبسایت: baharantadbir.com
ایمیل: info@kishinvex.com
نشانی: تهران، میدان آرژانتین، بلوار بیهقی، خیابان چهاردهم شرقی، پلاک 17، طبقه دوم
تلفکس: 88179790
دفتر کیش: جزیره کیش، خیابان خیام، مجتمع سارینا 1، طبقه دوم، واحد 203