"> درباره جزیره کیش - کیش اینوکس

درباره جزیره کیش

 

كیش در یك نگاه


 جغرافیا

جزیره كیش با مساحتی حدود 91 كیلومتر مربع در 18 كیلومتریِ كرانه جنوبی ایران، در محدوده شمالی خلیج‌‌فارس واقع است. شكل ظاهری جزیره به صورت یك بیضی است كه قطر بزرگ آن 15 كیلومتر و قطر كوچك آن 8 كیلومتر میباشد؛ و از نظر تقسیمات سیاسی و اداری كشور، در محدوده استان هرمزگان و شهرستان بندر لنگه قرار دارد.

ویژگیهای جغرافیایی كیش -از جمله قرارگیریِ آن در منطقه جغرافیایی استراتژیك خلیج فارس ، آب و هوای مطلوب در 8 ماه از سال و دارا بودن سواحل مرجانی این جزیره را برخوردار از موقعیتی ممتاز از حیث گردشگری و تجاری نموده است.


دموگرافی جمعیت

بر اساس سرشماری سال 1395، جمعیت كیش 41258 نفربوده که شامل 13738 خانوار می شود ، سهم مردان جزیره کیش 22950 نفر می باشد که 55/62 درصد جمعیت جزیره کیش را به خود اختصاص داده اند همچنین تعداد بانوان جزیره کیش 18308 نفر می باشد که 44/38 درصد جمعیت جزیره کیش را شامل می شوند.


 حمل و نقل زمینی

شبكه حمل و نقل شهری كیش با انواع راهها و معابر، پوشش گستردهای را در سطح جزیره ایجاد كرده است. خدمات حمل و نقل عمومی توسط  دو نوع تاكسی خطی (زرد) با 128 دستگاه و تاكسی تلفنی (سفید) با 506 دستگاه (در مجموع 634 دستگاه) به علاوه 79 دستگاه مینیبوس ، ارائه میشود. یكی از مهمترین طرحهای توسعه زیرساخت‌‌های حمل و نقل درون شهری جزیره كیش ، پروژه رینگ می باشد که به عرض 75 متر و به طول 27 كیلومتر(به نام بزرگراه خلیج فارس) به دور جزیره کشیده شده و  قسمت اعظم آن به بهرهبرداری رسیده است.


حمل و نقل هوایی

فرودگاه بین المللی كیش یكی از فعال ترین و اقتصادی ترین فرودگاههای ایران و چهارمین فرودگاه كشور از نظر حجم عملیات پروازی و تردد مسافرین میباشد. از این فرودگاه به 15 مسیر داخلی، شامل تهران 12 مركز استان و 2 منطقه آزاد و ویژه اقتصادی كشور، پروازهای منظمی انجام میشود. بعلاوه اقدامات توسعهای در خصوص افزایش مسیرهای داخلی مد نظر قرار گرفته است. همچنین، این فرودگاه جزیره كیش را از طریق مسیرهای بین المللی دبی، ترکیه، عراق و سایر کشورهای منطقه به شبكه گسترده حمل و نقل جهانی پیوند میدهد. شایان ذکر است ترمینال اختصاصی بین المللی فرودگاه کیش با ظرفیت 4 میلیون مسافر در سال تا سال 2018 به بهرهبرداری خواهد رسید.


حمل و نقل دریایی

بندرگاه كیش ظرفیت سالانه 5/3 میلیون تن انبارداری و باراندازی كالا، قابلیت پذیرش 730 هزار مسافر ورودی و خروجی در سال و ظرفیت پذیرش شناورهایی با حداكثر تناژ 12000 تن را دارا است. این ظرفیت در آینده به سالانه 7 میلیون تُن با امکان پهلوگیری شناورهای 35000 تُنی افزایش خواهد یافت.


 


 

پایانه جدید مسافری بندرگاه تجاری کیش

پایانه جدید مسافری بندرگاه تجاری كیش با سطح اشغال 7500 متر مربع و مساحت بنایی در حدود 12000 مترمربع و ظرفیت پذیرش روزانه 3500 مسافر، در 3 طبقه، شامل فضاهای اداری، سالن VIP ، بانک ، باجههای فروش بلیط ، گمرک ، رستوران ، فضاهای فروشگاهی و رفاهی متعدد ، سالن های انتظار، سیستم های تهویه مطبوع کاملاً هوشمند و پیشرفته و سیستم های ایمنی و امنیتی است.


مزایای ویژه و منحصر به فرد منطقه آزاد کیش

• جذابیتهای بی شمار گردشگری

• دسترسی كیش به آب راههای آزاد جهانی

• ورود اتباع خارجی بدون اخذ روادید

• موقعیت استراتژیك و نزدیكی به مناطق نفت خیز عسلویه

• برخورداری از منبع انرژی (سوخت گاز) مستقل از سرزمین اصلی

• دارا بودن خط هوایی مستقل و خطوط كشتیرانی با امكان حمل خودرو

• سطح بالای امنیت و آرامش اجتماعی و پایین بودن سطح ناهنجاری های اجتماعی

• وجود امكانات حمل و نقل مناسب درون شهری

• كنترل نسبی آلاینده های محیط زیست

• دسترسی و نزدیکی به بنادر و شهرهای بین المللی منطقه همچون دبی ، شارجه ، منامه و دوحه


مزایا و زیرساختهای فعالیت اقتصادی در منطقه آزاد کیش

• معافیت مالیاتی 20 ساله برای هر نوع فعالیت اقتصادی

• تضمین و حمایت قانونی از سرمایه گذاری خارجی

• امکان ثبت شركت با مالكیت 100% خارجی

• فعالیت بورس اوراق بهادار و بورس کالا، نفت و محصولات  پتروشیمی

• معافیت از حقوق گمركی برای واردات مواد اولیه و ماشین آلات صنعتی واحدهای تولیدی

• تشریفات ساده برای صادرات مجدد و ترانزیت كالا

• امكان ترانزیت كالا به كشورهای آسیای میانه و كشورهای همسایه ایران با جمعیت بیش از 400 میلیون نفر.

• امکان صادرات کالاهای تولید شده در کیش به سرزمین اصلی در چهارچوب نظام ارزش افزوده

• بندرگاه با قابلیت پهلوگیری شناورهایی با ظرفیت 12 هزار تن در زمان فعلی و 35000 تن در آینده

• صدور محصولات به خارج از كشور بدون پرداخت عوارض گمركی و بندرگاهی

• كاهش سود بازرگانی جهت واردات كالا به سرزمین اصلی از طریق جزیره كیش به میزان 15 درصد

• وجود گمرك مستقل در مناطق آزاد در نقطه اتصال به بازارهای بین المللی

• آزادی ورود و خروج اصل و سود سرمایه


مشوقها و سیاستهای حمایتی سرمایهگذاری در منطقه آزاد كیش

 

حمایت از سرمایه گذاری در پروژههای گردشگری و تفریحی

سازمان منطقه آزاد كیش به منظور توسعه گردشگری و آبادانی منطقه و در راستای جذب سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری و اجرای پروژههای منطبق با سیاستهای راهبردی سازمان ، اقدام به ارائه تسهیلات ویژه به سرمایهگذاران در بخشهای تفریحی-گردشگری ، تجاری ، خدماتی و … مینماید.

 

ثبت سفارش

در راستای توسعه تجارت الكترونیك و در جهت جلب بازرگانان و سرمایه گذاران ، سازمان منطقه آزاد با همكاری وزارت بازرگانی و مركز توسعه تجارت ایران سیستم ثبت سفارش كالا را راه اندازی كرده است. این سیستم به علت سهولت ثبت سفارش برای بازرگانان و سرمایه گذاران مورد استقبال بسیاری از بازرگانان قرار گرفته است.


حمایت از برند های خاص

سازمان منطقه آزاد كیش ، ضمن برخورد قاطع با برندهای تقلبی و جلوگیری از نصب تبلیغات توسط اشخاص حقیقی یا حقوقی فاقد نمایندگی ، مزایای خاصی را برای صاحبان نمایندگی برندهای معتبر اعم از داخلی یا خارجی در نظر گرفته كه از جمله آنها می توان به مورد زیر اشاره كرد:

• در صورت داشتن نمایندگی معتبرِ كالاهای دارای مارك مشهور با استاندارد معتبر و ارائه خدمات پس از فروش از 10% تخفیف نسبت به عوارض منطقه  در قبال ارائه مدارک مرتبط و عدم تجاوز مدت توقف کالا در کشور ترانزیت از یک ماه در صورت حملِ ترانزیت  برخوردار خواهند شد. (ماده 4-17 دستورالعمل صادرات، واردات و گمرك شماره : 04/04-14300 مورخ 86/12/12) امور گمركی و تخفیفات ویژه تعرفه گمركی

به منظور تشویق، جذب و رونقِ واردات کالا به سرزمین اصلی از طریق مناطق آزاد، -وفق مصوبه شماره 64648 مورخ 82/12/13 هیئت وزیران – تا سقف 15 درصد ارزش کالا از سود بازرگانی کاهش مییابد؛ به این ترتیب که گمركِ سازمان منطقه آزاد ، هنگام ورود کالا به منطقه ، معادل 15 درصد ارزش كالای اظهارشده را به صورت نقد و یا به صورت ضمانت نامه بانكی با سر رسید 4 ماهه دریافت مینماید؛ و پس از ارسال كالا به سرزمین اصلی ، طبق جدول پلكانی ، از 7 الی 11/5 درصد مبلغ اخذ شده (بابت هزینههای مرتبت به ورود كالا به منطقه یعنی 15 درصد دریافت شده به صورت نقد یا ضمانت نامه) را به صاحب كالا مسترد می گرداند.

چنانچه بازرگانان کالایی را از طریق واردات ، وارد سرزمین اصلی کرده باشند میتوانند یک چهارم کالا را بدون پرداخت عوارض گمرکی وارد منطقه آزاد کیش نمایند.

در راستای تشویق بازرگانان و تجّـار به خرید کالا از مبدأ ساخت یا از نمایندگی های اصلی و معتبر، در صورتی که محرز نمایند کالای خود را از مبدأ ساخت یا از نمایندگیهای فروش اصلی و معتبر خریداری نمودهاند در عوارض ورودی مشمول تخفیفِ حمل از مبدأ – معادل 10% عوارض گمرکی میگردند.


 واردات

واردات هر نوع كالا به منطقه آزاد كیش ، به جز كالاهایی كه به موجب شرع مقدس اسلام یا بر اساس مقررات ویژه منطقه ، غیر مجاز شناخته شده اند ، آزاد است. واردات كالا شامل شرایط زیر می باشد:

• معافیت از پرداخت عوارض بندری و فرودگاهی ، برای ورود کالای مورد نیازِ احداث واحد تولیدی ، تجاری ، خدماتی ، مسكونی و فعالیت های زیربنایی(به استثنای مبل و لوازم تزئینی) ، – من جمله مصالح ، ابزار و لوازم ساختمانی؛ و همچنین برای ماشین آلات ، مواد اولیه ، اجزاء و قطعات مورد نیاز تولید ، تجهیزات و ابزارآلات تولیدی ، قطعات یدكیِ ماشین آلات تولیدی وسایل نقلیه سرمایه ای (به استثنای اتومبیل سواری و قایق تفریحی)

• استرداد عوارض بندری و فرودگاهی كالاهایی كه از خارج یا سایر مناطق آزاد كشور در هنگام ورود به منطقه اخذ شده ، در صورت صادرات مجدد


حمل و نقل

در راستای جذب و تشویق ورود و صدور كالا به كلیه بازرگانان و تجّاری كه كالاهای خود را از طریق شركت كشتیرانی كیش وارد منطقه می نمایند ، 30% تخفیف به هزینه حمل كالا تعلق میگیرد.


ثبت شركت

• سهولت تعیین نام و موضوع: تعیین نام اشخاص حقوقی در مدت 2 روز انجام می گیرد. ضمناً انتخاب موضوع با توجه به قوانین مناطق آزاد – و به ویژه ماده 5 قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری – صنعتی با سهولت بیشتری نسبت به سرزمین اصلی صورت می گیرد.

• حذف بروكراسی اداری زائد و سهولت فرآیند ثبتی : متقاضیان میتوانند با راهنمایی و مشاوره كارشناسان اداره ثبت شركتها ، شركت خود را ظرف مدت سه الی چهار روز به ثبت برسانند كه این مدت زمان به نحو قابل ملاحظهای از سرزمین اصلی و حتی سایر مناطق آزاد كمتر است و قابل رقابت با سایر مناطق آزاد جهان و كشورهای توسعه یافته می باشد.

• ثبت شركت با سهامداران صد در صد خارجی : به استناد ماده 2 و 5 مقررات سرمایهگذاری در مناطق آزاد تجاری – صنعتی ، هیچ محدودیتی برای ثبت اشخاص حقوقی از حیث تابعیت وجود ندارد. سرمایهگذاران خارجی میتوانند در فعالیتهای اقتصادی منطقه به هر نسبتی سرمایه گذاری نمایند.

• وجود دفاتر مجازی جهت استفاده سرمایهگذاران : اشخاص حقوقی كه فاقد اقامتگاه قانونی می باشند میتوانند به دلخواه برای مدت 1 ماه از صندوق پستی استفاده نمایند.


 

فرایندهای سرمایه گذاری و فعالیت اقتصادی در منطقه آزاد كیش

 

فرایند سرمایهگذاری در حوزههای غیرصنعتی

به منظور اطلاع سرمایه گذاران از فرایند پذیرش و پردازش طرحهای سرمایه گذاری در حوزههای غیرصنعتی (مانند مسکونی ، گردشگری ، خدماتی ، …) مراحل ارائه درخواست برای سرمایهگذاری در حوزههای غیرصنعتی به شرح زیر است:

1- ارائه درخواست كتبی به سازمان منطقه آزاد(مدیریت سرمایه گذاری در معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری)

2- تكمیل فرم درخواست سرمایه گذاری و ارائه توان فنی و مالی متناسب برای انجام طرح

3- بررسی اولیه طرح در مدیریت سرمایهگذاری

4- درخواست كروكی از معاونت عمرانی و زیربنایی سازمان منطقه آزاد توسط مدیریت سرمایه گذاری

5- طرح موضوع سرمایه گذاری در كمیسیون امور اقتصادی و ارزشیابی زمین

6- ابلاغ مصوبه كمیسیون اقتصادی و ارزشیابی زمین به سرمایهگذار

7- انعقاد قرارداد با سرمایه گذار در صورت موافقت کمیسیون

8- تحویل زمین به سرمایه گذار


دبیرخانه دائمی KishINVEX : شرکت بهاران تدبیر کیش
وبسایت: baharantadbir.com
ایمیل: info@kishinvex.com
نشانی: تهران، میدان آرژانتین، بلوار بیهقی، خیابان چهاردهم شرقی، پلاک 17، طبقه دوم
تلفکس: 88179790
دفتر کیش: جزیره کیش، خیابان خیام، مجتمع سارینا 1، طبقه دوم، واحد 203